O kobietach w Egipcie, podcast numer 1

Cześć Kochani!

Dawno nie pisałam na blogu, dostałam nawet wczoraj wiadomość przypominającą, że straszne tu pustki. Wszystko za sprawą pracy – uczę polskiego na Italki  i mam tyle z tym roboty, że aż sama się dziwię, skąd tyle wariatów, którzy chcą się uczyć polskiego. Oprócz lekcji na Italki postanowiłam rozwinąć się w innym kierunku. Zaczęłam nagrywać video dla studentów i odkryłam rewelacyjny program – Audacity, w którym można nagrywać podkasty nawet, jeśli się ma shitowy mikrofon jak ja ( miałam, lepszy, ale na nim usiadłam). Wciąż testuję jego umiejętności. Na nagraniu, którym się z Wami chcę dzisiaj podzielić postanowiłam obniżyć sobie swój kozi głos i brzmię trochę jak facet, bo nie umiałam tego później odkręcić, ale obiecuję, że będzie lepiej – zasubskrybowałam trochę tutoriali na youtubie, które mają poprawić moje techniczne umiejetności. Dla tych, którym nieprzyjemnie się mnie słucha, albo po prostu wolą czytać – wkrótcę opublikuję transkrypcję, albo i nie – zależy czy znajdę na to czas. Nagrywanie podkastów w very basic Polish zajmuje kupę czasu i energii. Ale znalazłam też chwilę na coś dla Was. Bardzo proszę o komentarze, opinie – także na temat jakości, tematu i spraw technicznych związanych z nagraniem. Wierzę w konstruktywną krytykę.

Niech moc będzie z Wami!

P.

 


2 myśli w temacie “O kobietach w Egipcie, podcast numer 1

  1. Temat rzeka. Im dłużej w tym siedzę, tym mniej wiem. Z jednej strony mówisz, że nie można mieć całkowitej wolności w wyborze męża. Mąż nie ma w ogóle obowiązku zajmować się dzieckiem. Z drugiej mówisz, że „wiele dziewczyn w Europie by dużo dało za taką ochronę”. Ja poznałam tak samo odmienne historie jak Ty (w Jordanii). Niektóre kobiety otwarcie mi mówiły, że to ja jako Europejka się mam źle, bo nasi okropni faceci każą nam pracować i mamy czas tylko na urodzenie dwójki dzieci i bierzemy równą odpowiedzialność za kredyt. Inne kobiety na hasło: „kobieta w Jordanii” odpowiadały z zaciśniętymi ustami „prawo w naszym kraju jest takie, że jak ktoś cię zgwałci, a potem cię poślubi, to nie zostaje ukarany za gwałt”. Mieści się Wam to w głowie? Wiem, że wiele Arabek jest szczęśliwych i nie uważają swojej sytuacji za trudną/niesprawiedliwą. Ale ja im dłużej podróżuję po krajach arabskich tym bardziej się cieszę, że urodziłam się w Polsce (choć tak jak mówię historie są tam różne, nie tylko negatywne). To prawda, że zwraca się uwagę na dziewictwo facetów, ale w o wieeeeeeele mniejszym stopniu, niż kobiet. Bywają rodziny, w których facet może sobie podróżować i robić co chce, mieszkać gdzie chce, a jego siostry (starsze od niego) mają tą wspomnianą „godzinę policyjną” i nawet nie mogą pogadać z jego kumplami z Europy (dwóch facetów zatrzymało się u niego na kilka dni i nawet jego sióstr nie zobaczyli na oczy!) Są też tacy faceci, którzy wciągną brzuch i przykleją się do drzwi w taksówce byleby tylko ciebie nie dotnkąć, albo nawet nie podadzą ci ręki!!! (tak, stałam kilka razy jak idiota z ręką wyciągniętą i nic), bo przecież kobiety nie można dotykać. Coź, sytuacja na pewno nie jest czarno biała i jest wiele niuansów, ciężko cokolwiek generalizować. Wszystko jest extra kiedy dziewczynie odpowiadają tradycje i umiarkowany islam. Jeśli ma inne marzenia albo nie chce być matką/ żoną, chce podróżować, poślubić chrześcijanina, chodzić na randki itd, to już ma problem.

    Polubienie

    1. Tak, zdecydowanie masz rację! To temat rzeka i co kobieta to inna historia. Nie próbuję nawet objąć całkowicie tego tematu tylko podzielić się swoimi obserwacjami z pierwszej ręki. Pewnie gdybym wylądowała w innym kraju arabskim albo wśród innych znajomych też miałabym inne odczucia. Chciałam raczej pokazać ludziom, którzy nie mają pojęcia jak się żyje w Egipcie, że to nie jest tak jak w Arabii Saudyjskiej i że kobieta może tutaj wyjść ze znajomymi, pracować itd 🙂 Dziękuję za komentarz!

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s